Easy English- Innowacja/r.szk.2014/2015

programowo - metodycznym

Autor: Elżbieta Głuszek

Wstęp

Dziecko w obecnym świecie zmuszone jest do posługiwania się językiem angielskim w stopniu komunikatywnym. Zauważając, że jest to proces złożony i długotrwały, istotnym a także  koniecznym wydaje się stworzenie dzieciom warunków przyswajania języka możliwie wcześnie. U dzieci bowiem możliwości poznawcze i naturalna potrzeba nauki jest najsilniejsza. Rozwijanie umiejętności lingwistycznych w tym wieku pozwoli na osiąganie sukcesów w nauce języka  w okresie późniejszym dzięki stabilnym podstawom. Innowacja zakłada praktyczne integrowanie treści, metod i celów nauczania w języku obcym i ojczystym, by dziecko mogło poznawać świat, a także wyrazić siebie w języku polskim, jak i w języku angielskim. To nowe rozwiązanie w rozwijaniu kreatywnej aktywności dziecka.

Innowacja została opracowana w oparciu o Program Nauczania Języka Angielskiego dla Przedszkoli autorstwa Magdaleny Appel, Joanny Zarańskiej, Ewy Piotrowskiej wydany przez Macmillan Education.

Zamierzam także wdrażać programy z platformy e-twening co pozwoli dzieciom poprzez kontakty z rówieśnikami z krajów partnerskich uczyć się tolerancji, otworzyć na ich kulturę i język. Daje to nadzieję na wykreowanie w dzieciach otwartości wobec świata w kontekście globalnym. Bardzo istotnym jest też fakt, że dzieci nabędą umiejętności i poszerzą wiedzę z różnych dziedzin edukacyjnych, zależnie od tematyki realizowanego projektu.

Adresaci programu

Dzieci 5 letnie uczęszczające w r.szk 2014/2015 do  gr.IV Przedszkola nr 1 w Pionkach

Rozmiar przestrzenny

Przedszkole nr 1,europejscy partnerzy międzynarodowych projektów z platformy e-twinning

Rozmiar czasowy

01.10.2014 – 30.06.2015 z możliwością powtórki innowacji z inna grupą dzieci w tym samym wieku w latach następnych

Cele ogólne

- przekazanie podstaw języka angielskiego(osłuchanie z językiem) jako przygotowanie do nauki w szkole;

-kształtowanie motywacji do nauki języka angielskiego;

-rozwijanie samodzielności językowej oraz gotowości do rozwijania kompetencji komunikacyjnej: konstruowanie zdań z poznanych wyrazów i zwrotów;

- stwarzanie sytuacji do odkrywania świata;

- wykreowanie w dzieciach otwartości wobec świata;

- podniesienie jakości pracy przedszkola ,rozwijanie warsztatu pracy nauczyciela poprzez stosowanie nowoczesnych metod pracy i nowatorskich rozwiązań.

Cele szczegółowe

Dziecko:

- aktywnie  uczestniczy w zajęciach i  zabawach prowadzonych

w języku angielskim

-poznaje  melodię i  brzmienie języka angielskiego

-reaguje na polecenia nauczyciela

-rozumie sens historyjek wspieranych obrazkami i przedmiotami, odgrywa    scenki posługując się gotowymi zwrotami i poznanym słownictwem

-uczy się na pamięć wierszyków, rymowanek , piosenek

- poznaje  kulturę , obyczaje i  zabawy dzieci z innych krajów

Sposoby realizacji

Metody: naturalna, audiolingwalna, TPR(Total Physical  Response),drama

Formy: indywidualna,  zespołowa, drużynowa,praca w parach, z całą grupą

Innowacja będzie skorelowana z planami pracy grupy dla pozycji”Odkrywam siebie – Szkoła tuż, tuż” wydawnictwa MAC Edukacja, kalendarzem  imprez przedszkolnych, projektów e-twinningowych. Innowacja realizowana będzie w ciągu całego dnia pobytu dziecka w przedszkolu , podczas edukacyjnych sytuacji stworzonych przez nauczyciela, swobodnej działalności dziecka, zaplanowanych zajęć, zabaw ruchowych .

Oczekiwane efekty

Dziecko:

- rozpoznaje brzmienie i melodię języka angielskiego

-rozumie proste polecenia i  właściwie reaguje na nie  werbalnie lub pozawerbalnie

-powtarza proste zwroty często używane w klasie

-  rozpoznaje i nazywa w języku angielskim obiekty w najbliższym otoczeniu

- potrafi sklasyfikować  słowa w zestawy tematyczne

- podaje przymiotniki o przeciwnym znaczeniu

- rozumie i posługuje się prostymi strukturami gramatycznymi

-rozpoznaje  i recytuje wierszyki i rymowanki, śpiewa piosenki

- rozumie sens opowiedzianych historyjek wspieranych obrazkami, gestami, przedmiotami

-odgrywa krótkie scenki ćwiczone  na zajęciach

-chętnie bierze udział w zajęciach i samo podejmuje wolę wykonania zadania

-podczas imprez przedszkolnych przedstawia swoje umiejętności

Środki, materiały, sprzęt

Przedszkole zapewnia odpowiednie warunki lokalowe i organizacyjne niezbędne do realizacji działań innowacyjnych. Przedszkole posiada dostęp do Internetu i możliwość korzystania ze sprzętu komputerowego,niezbędne flash cards, historyjki obrazkowe, płyty nagraniami , sprzęt odtwarzający.  Innowacja nie wymaga zwiększonych środków finansowych.

Sprzymierzeńcy

Dyrektor przedszkola, rodzice, nauczyciele, pracownicy obsługi.

Sposoby oceny

- opinie dzieci, rodziców

- obserwacja zainteresowania wychowanków

Ewaluacja

Efekty będą weryfikowane w sposób wielostopniowy. Przede wszystkim systematyczna analiza postępów dziecka na każdym zajęciu, poprzez obserwację dziecka przez nauczyciela oraz dostrzeganie wszelkiej aktywności językowej. Podczas gier i zabaw ruchowych zadaniem dzieci jest właściwe reagowanie na polecenia nauczyciela, dzięki czemu jest możliwa ocena sprawności receptywnych dziecka.  Podczas zajęć statycznych, kiedy dzieci komunikują się w języku angielskim nauczyciel może ocenić stopień opanowania słownictwa czy sprawności produktywnych i zdobytą wiedzę. Rezultaty, osiągnięcia dzieci będą przedstawiane rodzicom podczas zebrań grupy .Dzieci swoje umiejętności będą  przedstawiać podczas imprez przedszkolnych oraz  wykorzystywać je realizując projekty międzynarodowe.

Na zakończenie przewidziano ankietę dla rodziców i  dyrektora.

Zakres treści i harmonogram działań

Obszary tematyczno – leksykalne wg miesięcznych planów pracy

1.To ja – stany emocjonalne i uczucia,części ciała,nazwy ubrań , przeliczanie

2.Jesień – produkty żywnościowe, nazwy ubrań, pogoda,stany emocjonalne i uczucia