Grypa Owsica Wszawica Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Radomiu Zasady żywienia COVID - PROCEDURY WAŻNE INFORMACJE

Zdrowie Przedszkolaka

Zasady żywienia

Zgodnie z nowelizacją ustawą o bezpieczeństwie żywności i żywienia z dn.25.08.2006(tj.Dz.U.z dn.30 kwietnia 2015 r poz 594) wprowadzono m.in. zakaz niezdrowej żywności w sklepikach szkolnych oraz normy żywieniowe w żywieniu dzieci i młodzieży, uczęszczających do szkół i placówek funkcjonujących w systemie oświaty, a także do przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego, o co Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zabiegał od 2011 roku. Rzecznik wskazywał, że niezbędne jest ograniczenie dostępu na terenie przedszkoli, szkół i placówek oświatowych do produktów żywnościowych zawierających środki spożywcze, niekorzystnie wpływające na prawidłowy rozwój i stan zdrowia dzieci i młodzieży. Rzecznik podkreślał, że zmiany te będą służyć przeciwdziałaniu m.in. groźnemu problemowi nadwagi i otyłości wśród dzieci, który skutkuje pogarszaniem stanu zdrowia i kondycji najmłodszych.

Zgodnie z nowelizacją Minister Zdrowia w rozporządzeniu określił jakie produkty spożywcze można podawać w stołówkach placówek oświatowych.

Wymagania jakie muszą spełniać środki spożywcze w ramach żywienia zbiorowego np.w przedszkolu, w którym dziecko spędza co najmniej 5 godzini i będą podawane dwa główne posiłki /śniadanie i obiad/ to między innymi:

- pieczywo pełnoziarniste lub razowe

Produkty bez dodatku cukru i substancji słodzących:

-  mleko

- zbożowe produkty śniadaniowe

- owoce i warzywa surowe lub przetworzone/jako dodatek do każdego posiłku/

- soki owocowe, warzywne, owocowo - warzywne

Ponadto powinno podawać się porcję ryb przynajmniej raz w tygodniu,nie więcej niż jedną porcję potrawy smażonej w ciagu tygodnia, wodę naturalna mineralną nisko lub średnizmineralizowaną.

Dozwolone jest słodzenie naturalnym miodem pszczelim oraz w procesie gotowania może być stosowana sól o obniżonej zawartości sodu.

Więcej informacji można znależć w załącznikach do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 sierpnia 2015 r(poz.1256)