Ciekawi smaków

Innowacja pedagogiczna o charakterze programowo – metodycznym

Autor: Emilia Zygmunt

Adresaci programu:

Wychowankowie Przedszkola nr 1 w Pionkach uczęszczający w roku szkolnym 2019/2020 do grupy III Ciekawscy, wychowawcy- nauczyciele wymienionych grup.

Rozmiar przestrzenny:

Przedszkole nr 1 w Pionkach, grupa III

Rozmiar czasowy:

październik 2019 – czerwiec 2020 z możliwością kontynuacji

Cele ogólne:

• zapoznanie z zasadami zdrowego żywienia
  • kształtowanie prawidłowego zachowania podczas spożywania posiłków
  • rozwijanie samodzielności
  • rozbudzenie zainteresowania dziedziną kulinarną
  • zapoznanie z różnymi typami potraw i z różnymi składnikami
  • wykorzystanie umiejętności matematycznych w procesie przygotowywania potraw
  • zapoznanie z zasadami bezpieczeństwa w kuchni
  • zapoznanie z różnymi naczyniami i przyborami kuchennymi
  • kształtowanie umiejętności prawidłowego posługiwania się sztućcami
  • zdobywanie nowych doświadczeń za pomocą zmysłu smaku, zapachu i dotyku, pobudzanie tych zmysłów
  • kształcenie wyobraźni twórczej, pomysłowości, płynności ruchów

Cele szczegółowe:

Dziecko:

• zna zasady zdrowego odżywiania
  • wie jak zachowywać się przy stole i odpowiednio trzymać sztućce
  • umie zachować bezpieczeństwo w kuchni
  • ma świadomość wyboru swoich preferencji żywieniowych
  • zna sposoby przygotowywania posiłków
  • poznaje nowe smaki
  • doskonali własne umiejętności manualne
  • przejawia aktywność twórczą
  • czerpie radość z wykonywanej pracy
  • pobudza zmysł smaku, węchu i dotyku

Sposoby realizacji:

• Innowacja będzie realizowana z dziećmi z grupy III uczęszczających w roku szkolnym 2019/2020 do Przedszkola nr 1 w Pionkach.

Metody pracy:

• Praktycznego działania, ekspresyjna, doświadczeń i eksperymentowania, pokazu i obserwacji, zadań stawianych dziecku.

Formy pracy:

• Praca indywidualna, zbiorowa, grupowa.

Oczekiwane efekty:

• Pobudzenie kreatywności i twórczości dziecka.
  • Zdobycie przez dzieci  wiedzy teoretycznej i praktycznej na temat zdrowego odżywiania.
  • Dokonywanie świadomego wyboru zdrowych produktów i potraw.
  • Poznanie polisensoryczne.
  • Wykształcenie nawyków kulturalnego spożywania posiłków.
  • Inspirowanie dzieci do własnych poszukiwań kulinarnych.
  • Korzystny wizerunek przedszkola w środowisku jako placówki promującej zdrowy styl życia i odżywiania.

Sprzymierzeńcy:

• Dyrektor Przedszkola nr 1 w Pionkach, rodzice, pracownicy przedszkola

Sposoby oceny

• Rozmowy z dziećmi,  obserwacje podczas zajęć.

Ewaluacja

• Ewaluacja po każdych zajęciach, analizie będzie poddawane zaangażowanie i kreatywności dzieci oraz ich zadowolenie, umieszczanie zdjęć  na stronie internetowej przedszkola.

Zakres treści i harmonogram

PAŹDZIERNIK:

• Zapoznanie z warzywami i owocami z ogrodów i sadów, poznanie ich smaków, zastosowania i walorów odżywczych.
  • Jesienne owoce- odgadywanie z zasłoniętymi oczami za pomocą smaku jaki jesienny owoc jest zjadany (jabłko, gruszka, śliwka).
  • Kolorowe i zdrowe SOKI – wspólne wykonanie zdrowego soku warzywno-owocowego. Rozmowa na temat wartości odżywczych takich soków.
  • Jesienne zapasy- próbowanie przetworów (dżemy, soki, ogórki) – określanie ich smaków, wspólne przygotowanie słoiczka kiszonych ogórków lub kompotu.

LISTOPAD:

• Słodki smak babeczek - wspólne przygotowanie muffinek, wykorzystanie umiejętności matematycznych w procesie przygotowywania potraw (przeliczanie  i odmierzanie składników)
  • Dzień owsianki-  prezentacja na temat różnych ziaren, w szczególności zwrócenie uwagi na owies, Degustacja owsianki z dodatkiem wybranych przez dzieci ulubionych owoców.

GRUDZIEŃ:

• Rozmowa z dziećmi na temat wigilii i  świątecznych potraw.
  • Świąteczne pierniczki- wspólne przygotowanie i pieczenie świątecznych pierniczków.
  • Owocowa choinka- strojenie choinki przedszkolnej suszonymi owocami.

STYCZEŃ:

• Wafelki dla Babci i Dziadka – wspólne przygotowanie poczęstunku dla babci i dziadków z okazji ich święta.
  • Oglądanie książek kucharskich przyniesionych przez dzieci.
  • Dzień Popcornu- wspólne przygotowanie popcornu, rozpoznawanie za pomocą dotyku tego co jest ukryte w tajemniczym pudełku ( ziarna kukurydzy).

LUTY:

• Dzień Nutelli 5.02- wspólne przygotowanie zdrowego kremu czekoladowego i jego degustacja.
  • Tłusty czwartek… nie taki tłusty – wspólne przygotowanie gofrów z okazji Tłustego Czwartku.

MARZEC:

• Pachnąca zieleń – wąchanie i próbowanie różnego rodzaju świeżych i suszonych ziół.
  • Ogródek w doniczce- wspólne zasadzenie rzeżuchy, szczypiorku, pietruszki. Stworzenie przedszkolnej „szklarni” z ziołami.
  • Dzień wody 22.03- Komu potrzebna jest woda?- rozmowa z dziećmi oparta na ilustracjach,

Woda w naszych domach - burza mózgów, jednoczesna próba odpowiedzi na pytanie Jak możemy oszczędzać wodę?

• Jaka jest woda? - badanie i opisywanie właściwości wody: wygląd, zapach, smak
  • Smakowa ale zdrowa- wspólne przygotowanie zdrowej wody smakowej.

KWIECIEŃ:

• Świętujemy Dzień Marchewki 4.04- wspólne przygotowanie ciasta marchewkowego.
  • Rozmowa na temat wartości odżywczych marchewki.
  • Wiosenne kanapki – przygotowanie wiosennych, kolorowych kanapek.

MAJ:

• Skąd te owoce?- zapoznanie i próbowanie owoców egzotycznych (ananas, kokos, pomelo, liczi, khaki).
  • Skąd to mleko?- wspólne przygotowanie zdrowego, mlecznego koktajlu. Rozmowa na temat tego skąd pochodzi mleko. Przypomnienie o wartościach odżywczych nabiału. Próbowanie serów, śmietany, jogurtów.

CZERWIEC:

• Truskawkowe szaleństwo- wspólne przygotowanie ciasta z truskawkami.
  • Zebranie wszystkich przepisów, zdjęć z zajęć kulinarnych i wspólne stworzenie książki pt. „Ciekawi smaków”.